Prima pagină‎ > ‎

Oferte de practică/ job-uri/ stagii

Posturi de Specialist în Relații Publice la Universitatea din București

postat 12 dec. 2017, 12:08 de Webmaster FJSC   [ actualizat la 12 dec. 2017, 12:08 ]

Direcția de Comunicare, Relații Publice și Marketing a Universității din București dorește să își extindă echipa. Dacă ești pasionat de comunicare, ai o atitudine deschisă și dorință de învățare, te așteptăm să ni te alături.

Descrierea posturilor

Numărul posturilor: 3

Denumirea postului: Referent de specialitate în Relații Publice

Tipul contractului: full-time (8 ore/zi)

Cerințe: diplomă de licență în comunicare sau domenii conexe

Principalele responsabilități:

·         Redactarea de comunicate de presă

·         Realizarea de monitorizări și rapoarte de presă

·         Redactarea de articole pentru newsletter și site

·         Redactarea și editarea conținutului pentru afișe, pliante, broșuri și alte materiale promoționale

·         Crearea de conținut pentru web și administrarea site-ului

·         Inițierea și administrarea de parteneriate cu sectorul public și non-profit pentru proiecte comune ale Universității din București

·         Organizarea de evenimente (evenimente ceremoniale, conferințe academice, evenimente culturale, evenimente pentru studenți etc.)

·         Implementarea manualului de identitate vizuală

·         Identificarea și menținerea relației cu furnizorii pentru materiale promoționale.

Perioada estimată de înscriere la concurs: 19 decembrie 2017 – 5 ianuarie 2018

Pentru detalii suplimentare: Mircea SAVA (mircea.sava@pr.unibuc.ro; 0723186545)

PRACTICĂ ÎN RELAȚII PUBLICE LA WINMARKT

postat 12 nov. 2017, 22:58 de Webmaster FJSC   [ actualizat la 12 nov. 2017, 22:58 ]

PRACTICĂ ÎN RELAȚII PUBLICE LA WINMARKT (www.winmarkt.ro): (câte) 1 loc, cu program flexibil, astfel încât studentul(a) să fie prezent(ă) la cursuri și seminare înainte de orice. Candidații sunt rugați să trimită CV la mihaela.mustata@winmarkt.ro (tel:0743 214 183). Când studentul(a) își încheie practica (90 ore), alt(ă) student(ă) selectat(ă) de Mihaela Mustață poate desfășura stagiul de practică în continuare, în condiții asemănătoare.
Convenția de practică de semnat de către cele două instituții partenere se află (pentru download) la:

Oferta de internship la Biroul de Relații Internaționale, Université de Bourgogne, Franța

postat 10 nov. 2017, 12:21 de Webmaster FJSC   [ actualizat la 10 nov. 2017, 12:21 ]

The International Office of the University of Burgundy is recruiting an international intern for a role between January and June 2018.
The intern must have student status during this internship and must be enrolled in their 3rd year of Bachelor level studies or studying at Master level with a good knowledge of the French language.
The student will help us with administrative and communication tasks related to incoming and outgoing students at the University of Burgundy.
The job includes welcome desk responsibilities and working on events, along with many other interesting tasks.

It is a paid internship (approximately 500 euros/month) and it is possible for students to rent a student room in one of the campus residences. The application deadline is December 10, 2017.

Please find attached a more detailed copy of the internship offer, in English.

Apel la candidaturi pentru stagiu jurnalism Le Petit Journal

postat 26 oct. 2017, 12:01 de Webmaster FJSC   [ actualizat la 26 oct. 2017, 12:01 ]

Agenţia universitară a francofoniei a semnat un parteneriat cu echipa de la Le Petit Journal de Bucarest pentru a favoriza inserţia profesională a studenţilor şi dobândirea de competenţe în jurnalism şi comunicare în limba franceză prin efectuarea unui stagiu profesional part-time de 5 luni, începând cu noiembrie sau decembrie 2017.
Apelul la candidaturi a fost prelungit pana duminica,  29 octombrie.
Detalii pe

Curs de modeling - preselecție luni, 30 octombrie

postat 26 oct. 2017, 11:59 de Webmaster FJSC   [ actualizat la 26 oct. 2017, 12:00 ]

Pentru tinerii cu vârsta de până la 24 de ani inclusiv, Casa de Cultură a Studenților București organizează curs de modeling.

Durata cursului este de 6 săptămâni și este gratuit. .
Programul cursului cuprinde ședințe de catwalk, make-up, shooting. Numărul de participanți este de 15 (avem 12 locuri pentru fete și 3 locuri pentru băieți).
Preselecția va avea loc pe 30 octombrie 2017, în intervalul orar 15:00– 19:00  la Casa de Cultură a Studenților București.

Modalitatea de înscriere este descrisă mai jos:

Bilete la cea mai mare conferinţă globală IAA

postat 8 oct. 2017, 02:24 de Webmaster FJSC   [ actualizat la 8 oct. 2017, 02:24 ]

Vrei să câştigi unul din cele 4 bilete la cea mai mare conferinţă globală IAA, Creativity4Better şi să ai şansa să îl întâlneşti pe Steve Wozniak, co-founder Apple chiar în Bucureşti?!
Nimic mai simplu! Tot ce trebuie să faci este să dai share pe Facebook postării CEO Challenge (link la https://www.facebook.com/CareersPG/posts/1628961700503037), cu status public, utilizând în descriere
#Creativity4BetterWithPG şi să îţi inviţi prietenii să dea "Like" până pe 14 octombrie, la ora 22:00! Cele 4 postări care înregistrează numărul maxim de like-uri vor primi din partea P&G câte un bilet în valoare de 350 euro! Câştigătorii se vor anunţa pe 15 octombrie! Pentru mai multe detalii accesaţi pagina http://creativity4better.com.
Mult succes tuturor!

Parteneriat și responsabilitate socială

postat 3 oct. 2017, 23:00 de Webmaster FJSC   [ actualizat la 3 oct. 2017, 23:02 ]

Universitatea din București participă în calitate de partener la proiectul european Students Achieving Valuable Energy Savings - SAVES2.  Proiectul este finanţat prin linia HORIZON 2020 şi îşi propune să dezvolte la nivel european comportamentele legate de energia sustenabilă în rândul a peste 219.000 de studenţi, din 7 ţări diferite, cu scopul de a promova reducerea risipei energiei.

Proiectul se adresează: studenţilor care beneficiază de cazare în cămine - o competiţie de economisire a energiei cu titlul Student Switch Off şi studenții care plătesc chirie în sectorul privat - un program de angajament, cu titlul SAVES. Pentru a implementa proiectul sunt prevăzute competiţii între studenţi şi cămine, atât la nivel instituțional/național, cât şi la nivel internaţional care vor fi lansate la finalul lunii octombrie.

În cadrul acestui proiect și legat de obiectivele sale, vom dezvolta parteneriate cu actori publici sau privaţi, pentru a promova implicarea instituțională și responsabilitatea socială în procesul economisirii energiei în rândul studenţilor şi al întregii comunităţi. Studenți ambasadori vor susține și promova campania de informare și economisire de energie generatoare de premii pentru studenți și cămine.  Nu uitați pagina de Facebook: Student SwitchOff Romania.

Proiectul SAVES2 se va finaliza în 2020 și se încadrează în obiectivele Planului Strategic al Universității din București pentru perioada 2016-2019. Echipa de proiect vă poate răspunde la întrebări la adresa de e-mail : saves2uob@gmail.com

Seminar "Advertising, media planning, buying and strategy"

postat 11 sept. 2017, 12:50 de Webdev FJSC   [ actualizat la 11 sept. 2017, 12:57 ]

Un program de pregatire dedicat studenților și aspiranților la angajare în posturi din compartimentele de marketing, advertising, media planning. Mai multe detalii în documentul atașat.

Oportunitate de angajare în domeniul sportiv - studenți jurnalism

postat 29 iun. 2017, 22:25 de Webmaster FJSC   [ actualizat la 29 iun. 2017, 22:25 ]

Angajăm tineri dornici de specializare în domeniul media&marketing sportiv.
Avantaje: training gratuit și rapid, participarea la cele mai importante evenimente sportive din România, networking cu vedete din sport. Cerințe: capacitate redactare texte, cultura generală din sport, limba engleză, operare PC, disponibilitate la deplasări constante în țară și muncă în weekend. Dacă sunteți interesa
ți, vă rugăm să ne trimiteți e-mail pe office@sports-net.ro

Internship în comunicare, platit

postat 27 iun. 2017, 12:00 de Webmaster FJSC   [ actualizat la 27 iun. 2017, 12:01 ]

Agentie de comunicare te invita la sediu la o cafea sa vezi cum se lucreaza intr-o agentie, iar daca iti place si ramai, vei avea:
Ore flexibile de lucru
Internship platit
Mentorat si training

Cand? In perioada 15 iunie-15 septembrie.

De la tine asteptam clasicul CV, dar si cateva cuvinte despre una, doua pasiuni pe care le ai.

lidia@mdcommunication.ro
www.mdcommunication.ro

1-10 of 28