ȘCOALA DE VARĂ FRANCOFONĂ ÎN ȘTIINȚELE COMUNICĂRII

postat 2 iul. 2017, 07:37 de Webmaster FJSC   [ actualizat la 2 iul. 2017, 07:37 ]
ȘCOALA DE VARĂ FRANCOFONĂ ÎN ȘTIINȚELE COMUNICĂRII
3-7 IULIE 2017
Noile practici jurnalistice, transparență și democrație
Organizatori și parteneri:
Universitatea din București – Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării
Institut de recherche en Communication ICOM – LYON 2
Agence universitaire de la Francophonie (AUF) Europe centrale et orientale
Institut Français de Roumanie
CEREFREA Villa Noël

Cea de-a 5-a ediție a Școlii de vară francofonă în științele comunicării va reuni la București, în perioada 3-7 iulie 2017, profesori și studenți francofoni din Europa Centrală și de Est, specialiști în domeniul științelor comunicării.
Studenții au fost selectați pe baza unui dosar de candidatură depus în urma Apelului la candidaturi lansat de Biroul Europa Centrală și Orientală al Agenției universitare a Francofoniei, care susține financiar participarea lor.
Școala de vară francofonă în științele comunicării este concepută ca o posibilă etapă preliminară a unei admiteri la Masterul francofon Médias, développement, société al FJSC și a unui doctorat în științele comunicării, eventual în cotutelă.
Conferințele și atelierele vor avea loc pe strada Spiru Haret, nr. 8, potrivit programului atașat.

Coordonatoare:
Prof. Univ. Dr. Daniela Frumusani (danifrumusani@yahoo.com)
Lector univ. dr.  Camelia Cusnir (cameliacusnir@yahoo.fr)
Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării – Universitatea din București
ĉ