Expoziția „Fake News: artă, ficțiune, minciună” la ARCUB

postat 17 ian. 2023, 02:41 de Webdev FJSC   [ actualizat la 17 ian. 2023, 02:42 ]
Institutul Francez împreună cu Primăria Municipiului București prin ARCUB - Centrul Cultural al Municipiului București organizează în perioada 10-26 ianuarie (12:00-20:00) expoziția „Fake News: artă, ficțiune, minciună”. Expoziția este găzduită de Sala Cafenea a ARCUB (Hanul Gabroveni, str. Lipscani 84-90) și a fost concepută și realizată de Centrul pentru Educație Media și Informare (CLEMI) cu scopul de a oferi profesorilor instrumentele necesare pentru a aborda acest subiect foarte sensibil și actual.

Expoziția pleacă de la ideea că artiștii ne pot ajuta să vedem lumea altfel. Fiecare artist invitat vorbește, în felul său, despre rolul mass-media, al internetului, al rețelelor de socializare și al fluxului tot mai mare de informații și imagini.

Prin intermediul creației artistice, proiectul „Fake News: artă, ficțiune, minciună” dorește să mobilizeze și să provoace publicul cu privire la problemele sociale.

În colaborare cu Institutul Francez din România, expoziția itinerantă va fi prezentată în diferite orașe din țară.