Discuţie despre fotojurnalism cu James Wellford, International Picture Editor la Newsweek Magazine

postat 16 mai 2013, 02:16 de Webmaster FJSC

Ediţia din acest an a World Press Photo îl aduce la Bucureşti, în calitate de invitat special, pe James Wellford, International Picture Editor la Newsweek Magazine şi câştigator al premiului de anul acesta „The Magazine Picture Editor of the Year”, oferit de National Press Photographers Association.

James va fi prezent mâine dimineaţa – vineri, 17 mai - în spaţiul expoziţiei World Press Photo din Piaţa Universităţii, unde va discuta cu fotojurnaliştii români în cadrul unei sesiuni de portfolio reviews – când editorul american va comenta în particular portofoliile fotografilor înscrişi.

Sesiunea va continua dupa ora 12.30 cu o discuţie liberă despre fotografia de presă şi problemele cu care se confruntă ea în acest moment peste tot pe glob – discuţie la care sunt invitaţi reprezentanţi ai presei şi studenţi.

Vă aşteptăm la discuţie începând cu ora 12.30.

Mai multe detalii despre James Wellford găsiţi aici.