Atelier de jurnalism pentru copii: "Ce sunt știrile? Ce sunt știri false (fake news)?"

postat 7 iun. 2019, 08:19 de Webmaster FJSC   [ actualizat la 7 iun. 2019, 08:19 ]
Un atelier de jurnalism a fost organizat de Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării, joi, 6 iunie 2019, la Școala gimnazială nr. 117 din București. Au participat elevi din clasa a VII-a, coordonați de profesoarele Florența Petcu și Adriana Cireș.

Atelierul, organizat de facultate în cooperare cu Uniunea Presei Francofone (UPF-filiala România) și Radio România a cuprins două activități: o sesiune de introducere în jurnalism și un exercițiu de identificare a știrilor false. Copiii au fost îndrumați de Maria Țoghină, jurnalistă Radio România și membră în Consiliul de Administrație al SRR și de Antonio Momoc, conf. univ. dr. la FJSC și realizator de programe la TVRi.

Atelierul a fost organizat și moderat de conf. univ. dr. Romina Surugiu, membră UPF-filiala România. În 2017, Romina Surugiu a realizat un eveniment similar în colaborare cu jurnalistul francez Laurent Couderc, redactorul șef al revistei Regard și coordonatorul UPF-filiala România.