"Agro Tv" angajează reporter știri

postat 27 sept. 2016, 12:11 de Webdev FJSC   [ actualizat la 27 sept. 2016, 12:11 ]

Atribuțiile postului:

  • trebuie să urmărească informațiile despre evenimentele din agricultură, din domeniul economiei, culturii, sporturilor, vieții sociale în conformitate cu specializarea redactorilor, inclusiv informații cu privire la vizite personale în locuri unde aceste evenimente au loc si să realizeze interviuri ale participanților și martorilor acestor evenimente
  • trebuie să fie implicați în primirea de informații prin corespondențe
  • monitorizează alte știri din media de profil
  • sortează, analizează și prelucrează mai departe informațiile primite
  • redactează știri, editoriale, rapoarte si comentarii pe baza evenimentelor importante din agricultură
  • editează materialele, procesează documentele text pentru televiziune
  • își aduce si alte contribuții cu creativitate de jurnalist.

Activitatea se desfășoară în diferite medii: pe teren și în redacție.

Candidatul ideal:

  • Absolvent sau student în anul 3 la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării
  • Să aibă abilitatea de a folosi limba română fluent
  • Să reacționeze rapid
  • Să aibă abilitatea de a improviza
  • Să fie punctual
  • Să aibă abilitatea de a negocia cu oamenii
  • Să posede o ținută și maniere cultivate.

Deținerea unor cunoștinte în jurnalismul tematic - agro, constituie un avantaj.

Agro TV este singura televiziune națională din România care se adresează agricultorilor din zonele rurale și telespectatorilor din zonele urbane interesați de domeniul agricol.

Distribuția AGROTV se realizează prin operatorii RCS-RDS, DIGI, UPC, Dolce-Telekom, Focus Sat, precum și prin operatori locali și regionali și pe platforma www.agrotv.ro. Gradul de acoperire națională este de peste 90%, prin rețelele de distribuție prin cablu și prin satelit, emisiunile Agro TV sunt disponibile unui număr de 5.5 milioane abonați/locuințe, aproximativ 15 milioane de persoane.

Cei interesați pot trimite CV-ul, însoțit de o fotografie, adresa de e-mail, dar și alte recomandări sau link-uri pe adresa florin.visenescu@agro-tv.ro.